SK CZ PL
Spa Piešťany
Hotele, zakwaterowanie, pobyty, wellness.
 

Historia uzdrowiska Pieszczany

Historia uzdrowiska Pieszczany sięga starożytności. Najstarsze znalezisko na tym obszarze (mała statuetka kobiety, którą nazwano Venus z Morawy) ma około 22 860 lat.

Lecznicze i relaksujące właściwości Pieszczańskich źródeł sięgają czasów imperium Rzymian. Historycy twierdzą, że Rzymianie, którzy stacjonowali w pobliżu Trecina, przyjeżdżali do Pieszczan, aby korzystać z ciepłych i leczniczych źródeł.

Pierwsza wzmianka o osadzie Pescan (obecnie Pieszczany) pochodzi z dokumentu króla Kolomana I z 1113 roku Kolejnym historycznym dowód o istnieniu miasta pochodzą z 1642 roku, jest nim łaciński poemat pod tytułem „Wszechuzdrawiające pieszczańskie wody” napisany przez Adama Trajana. Około 1820 roku został wybudowany pierwszy murowany pawilon kąpielowy przez Józsefa Erdődy. Przez setki lat Pieszczany należały do możnych rodów Thurzó i Erdődy.

Rok 1889 datuje się na największy rozkwit uzdrowiska Pieszczany, za sprawą Alexandra Wintera, który to wydzierżawił uzdrowisko od rodu Erdődych. Alexander Winter zainwestował duże pieniądze w okazałem pawilony wypoczynkowe oraz hotele. Uczynił on z Pieszczan ekskluzywny kurort, który cieszył się olbrzymią popularnością wśród europejskiej arystokracji. Miejsce było na tyle popularne, że odwiedzali je nawet Indyjscy maharadżowie.

Pieszczańskie uzdrowiska upodobał sobie też Ludwig van Beethoven. Jego imieniem nazwano jedno z termalnych źródeł.

W 1917 roku w odbyło się tutaj spotkanie trzech cesarzy, Karola Habsburga, Wilhelma II i cara Bułgarii Ferdynanda I Coburga.

W 1940 roku antysemickie władze słowackie usunęły Winterów z Pieszczan, w 1945 roku skonfiskowano majątek Erdődym. Kilka lat później miejscowość otrzymała prawa miejskie i herb, który przedstawia postać wyleczonego człowieka, który łamie kule, ponieważ nie są mu one już więcej potrzebne. Na moście stoi figura wykonana z brązu, która przedstawia wyleczonego człowieka (tego samego co na herbie).

W latach 1956–1959 na rzecze Vah na południe od miasta zbudowano sztuczną zaporę Sľňava. W latach 1965–1980 wybudowano większość luksusowych hoteli sanatoryjnych.

Pieszczany żyją przede wszystkim z turystyki oraz uzdrowisk (SPA & Wellness). Ponadto w Pieszczanach znajdują się zakłady przemysłu precyzyjnego Tesla oraz wytwórnia sprzętu rehabilitacyjnego Chirana.

Miasto również słynie z pola golfowego i kortów tenisowych na których są organizowane różnego rodzaju turnieje. W mieście nie będą nudzić się osoby, zainteresowane wydarzeniami kulturalnymi, ponieważ w Pieszczanach często są organizowane koncerty, pokazy taneczne oraz wystawy. W tym wystawa samochodowa Concours d´ Elegance.

 

Akciové pobyty / Pobyty / Hotely